Examen moto in trafic - scoala moto ami

Examen moto in trafic 2023 – Scoala Moto AMI

Examen moto in trafic - scoala moto ami

Examen moto trafic 2023 pentru categoria A, A2, A1

Examen moto in trafic pentru categoria A, A2, A1, conform ordinului OMAI 268/2010 privind procedura de examinare pentru obţinerea permisului de conducere.

Examinarea pentru categoria A, A2, A1, se desfăşoară prin susţinerea, în aceeași zi, a probei practice de poligon și trafic.

După ce toți candidații programați au fost examinați la proba practică de poligon, cei declarați ADMIS, vor fi examinați în continuare în trafic.

Instructorul pasager la examen moto in trafic

În timpul orelor de practică la școala moto instructorul este pasager pe motocicletă. El discută liber cu elevul și îi explică în timp real manevrele. De asemenea, la orele practice, instructorul poate face corecturi din mers, sau poate opri elevul pentru explicații suplimentare.

Instructorul va fi pasagerul elevului examinat și la examenul moto in trafic, NU poliţistul examinator.

La examenul moto, instructorului îi este interzis să:
discute cu elevul,
ajute elevul la înclinarea sau redresarea motocicletei,
frâneze în locul elevului folosind frâna de asistență,
pună piciorul jos pentru a susține motocicleta

Practic instructorul este pasager numai pentru a interveni în caz de forță majoră.
Pentru orice intervenție din partea instructorului, candidatul va fi declarat Respins.

Polițistul examinator la examen moto in trafic

Examinatorul va fi într-o mașină de asistență pusă la dispoziție de școala de șoferi, condusă de unul din angajații școlii.
Mașina de asistență va merge în permanență în spatele motocicletei.

Polițistul examinator va vedea din mașină fiecare manevră facută de candidat și va evalua corectitudinea și acuratețea acestora. De asemenea, examinatorul va observa orice intervenție a instructorului.

Comenzile la examen moto in trafic

Comenzile vor fi date de către examinator prin stații emisie-recepție, asigurate tot de școala de șoferi.
Fiecare comandă va fi dată din timp într-un mod cât mai clar. Le vor auzi în același timp și elevul și instructorul.

Dacă nu primește comandă într-o intersecție, elevul va merge pe direcția înainte sau va urmări drumul cu prioritate, în funcție de situația dată.

În cazul în care o comandă nu se înțelege, instructorul va clarifica rapid sau va cere prin stație clarificări.

Aptitudini şi mod de comportare la examen moto in trafic

În timpul probei practice de conducere a vehiculului pe drumurile publice, examinatorii urmăresc modul de comportare a candidaţilor, după cum urmează:

Aptitudini şi mod de comportare supuse testării, specifice pentru categoriile A1, A2 şi A. Candidatul trebuie să:

• părăsească un loc de staţionare, să plece din nou după o oprire în trafic, să iasă de pe un drum lateral;
  • folosească drumuri drepte, să întâlnească vehicule, inclusiv în pasaje înguste;
  • abordeze curbe;
  • pătrundă şi să traverseze intersecţii şi joncţiuni;
  • schimbe direcţia: să vireze la dreapta sau la stânga, să schimbe banda de circulaţie;
  • intre/să iasă de pe o autostradă sau un drum similar, dacă este cazul; să treacă de pe banda de accelerare/ieşire pe banda de decelerare;
  • depăşească alte vehicule, obstacole, maşini staţionate, să fie depăşiţi de alte vehicule, dacă este cazul;
  • respecte regulile instituite în zona amenajărilor rutiere speciale, dacă este cazul: intersecţii cu sens giratoriu, treceri la nivel, staţii de autobuz-tramvai, treceri de pietoni, urcarea rampelor, coborârea pantelor, precum şi circulaţia în tunele;
  • fie precauţi şi să ia mãsurile de siguranţă înainte de coborârea de pe vehicule.
  • dea prioritate ori de câte ori este cazul
  • respecte indicatiile date de politistul examinator

Promovarea examenului moto

Proba practică de conducere a motocicletei pe drumurile publice este promovată de candidaţii care nu au cumulat mai mult de 21 puncte de penalizare.
Rezultatul examinării se consemnează, pentru fiecare probă susţinută, prin calificativul „Admis” sau „Respins”.

•După promovarea examenului practic, noul permis va fi transmis de către poliţie prin Poșta Rapidă. Va veni la adresa din buletin/flotant și îl poți ridica personal cu buletinul.
•Permisul vechi îl poți folosi până vine cel nou, apoi îl păstrezi amintire.
•Se poate circula în continuare cu categoriile dobândite anterior (NU cu A-ul). Categoriile există în baza de date, unde este specificat faptul că permisul va fi preschimbat. Categoria nouă se activează când ridici permisul cel nou.

Poți vedea în filmarea de mai jos o câteva situații de examen moto in trafic explicate.

După promovarea examenului practic in poligon si in trafic

•Noul permis va fi transmis de către poliţie prin Poșta Rapidă. Va veni la adresa din buletin/flotant și îl poți ridica personal cu buletinul.
•Permisul vechi îl poți folosi până vine cel nou, apoi îl păstrezi amintire.

Dacă nu promovezi examenul practic in trafic

Examenul teoretic rămâne valabil pe toată durata de valabilitate a certificatului de absolvire emis de școală.
Pentru a putea face o nouă programare pentru examenul practic este necesar să faci 6 ore suplimentare de practică (3 ședințe) și să mergi la DRPCIV pentru reprogramare cu dosarul + adeverința emisă de școală ca dovadă a celor 6 ore.
La REexaminare vei susține din nou proba de poligon, apoi proba in trafic.

Legat de examenul moto, mai poti citi si:
Penalizari examen moto in trafic 2023
Examen moto in poligon 2023
Penalizari examen moto in poligon 2023

Examen moto in trafic 2023 – Scoala Moto AMI
Articol publicat de Diana Fota (Porumb) – instructor moto – Scoala Moto AMI

Cuvinte relevante: examen moto, examen moto trafic, examen moto in trafic, instructor moto, scoala moto, scoala moto bucuresti, scoala moto bucuresti ami, scoala moto ami, scoala categoria a bucuresti, permis de conducere categoria A.