examen moto in trafic scoala moto ami

Examen moto in trafic

Prezentam pe scurt normele de examinare în trafic pentru categoria A, A2, A1, conform ORDINULUI privind procedura de examinare pentru obţinerea permisului de conducere.

Examinarea pentru categoria A se desfăşoară prin susţinerea, în aceeași zi, a probei practice de poligon și trafic.

După ce toți candidații programați au fost examinați la proba practică de poligon, cei declarați ADMIS, vor fi examinați în trafic.

Instructorul pasager la examen moto in trafic

La orele practice de conducere pe drumurile publice, instructorul este pasager.
La examenul moto in trafic, tot instructorul va fi pasager.
Polițistul examinator va fi intr-o mașină de asistență pusă la dispoziție de școala de șoferi, condusă de unul din angajații școlii.
Comenzile vor fi date de către examinator prin stații emisie-recepție asigurate tot de școala de șoferi.

PROBA PRACTICA DE CONDUCERE A VEHICULULUI PE DRUMURILE PUBLICE

În timpul probei practice de conducere a vehiculului pe drumurile publice, examinatorii urmăresc modul de comportare a candidaţilor, după cum urmează:

Aptitudini şi mod de comportare supuse testării, specifice pentru categoriile A1, A2 şi A:

• să părăsească un loc de staţionare, să plece din nou după o oprire în trafic, să iasă de pe un drum lateral;
  • să folosească drumuri drepte, să întâlnească vehicule, inclusiv în pasaje înguste;
  • să abordeze curbe;
  • să pătrundă şi să traverseze intersecţii şi joncţiuni;
  • să schimbe direcţia: să vireze la dreapta sau la stânga, să schimbe banda de circulaţie;
  • să intre/să iasă de pe o autostradă sau un drum similar, dacă este cazul; să treacă de pe banda de accelerare/ieşire pe banda de decelerare;
  • să depăşească alte vehicule, obstacole, maşini staţionate, să fie depăşiţi de alte vehicule, dacă este cazul;
  • să respecte regulile instituite în zona amenajărilor rutiere speciale, dacă este cazul: intersecţii cu sens giratoriu, treceri la nivel, staţii de autobuz-tramvai, treceri de pietoni, urcarea rampelor, coborârea pantelor, precum şi circulaţia în tunele;
  • sã fie precauţi şi să ia mãsurile de siguranţă înainte de coborârea de pe vehicule.
  • sã dea prioritate ori de câte ori este cazul
  • sã respecte indicatiile date de politistul examinator

Proba practică de conducere a motocicletei pe drumurile publice este promovată de candidaţii care nu au cumulat mai mult de 21 puncte de penalizare.
Rezultatul examinării se consemnează, pentru fiecare probă susţinută, prin calificativul „admis” sau „respins”.

Instructorul nu are voie să intervină pentru a ajuta candidatul. În caz de forță majoră, instructorul poate interveni, însă candidatul va fi declarat respins.

examen moto in trafic scoala moto ami

Cuvinte relevante: examen moto, examen trafic, instructor moto, scoala moto, scoala moto bucuresti, scoala moto bucuresti ami, scoala soferi bucuresti, reducere scoala de soferi, reducere scoala moto, scoala moto categoria a, scoala categoria a, scoala moto ami, scoala categoria a bucuresti, permis de conducere categoria A.